Operacje zaćmy

Średni rzeczywisty czas oczekiwania na zabieg.

 

Dlaczego w CM Ani-Med ?

  • Od 2007 roku wykonaliśmy ponad 5 tyś. udanych zabiegów usunięcia zaćmy najnowszą metodą operacyjną fakoemulsyfikacji.
  • Kwalifikacje do zabiegów operacyjnych, operacje, jak również konsultacje pooperacyjne prowadzą u nas lekarze związani z Ośrodkiem Chirurgii Oka Prof. Zbigniewa Zagórskiego.
  • Zabiegi wykonujemy zarówno w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia jak i prywatnie – zobacz cennik >
  • Wszelkie potrzebne informacje mogą Państwo uzyskać pod numerem telefonu: 885 470 559

Co zrobić, gdy stwierdzono u Ciebie zaćmę ?

  • Podczas wizyty u okulisty otrzymałeś skierowanie na operację zaćmy, możesz je wysłać do nas listem poleconym lub dostarczyć osobiście.
  • Operację możemy wykonać w ramach kontraktu z NFZ lub prywatnie, co będzie wiązało się z odpłatnością za zabieg, wówczas okres oczekiwania na zabieg wynosi około 1 miesiąca i wynika głównie z konieczności przygotowania pacjenta do zabiegu.
  • Jeżeli operacja ma być w ramach kontraktu z NFZ, wówczas po wizycie kwalifikacyjnej wpiszemy Cię na listę oczekujących na zabieg.
  • Po badaniu kwalifikacyjnym wyznaczamy termin operacji, o którym również informujemy telefonicznie.
  • Po operacji należy zgłaszać się na wyznaczone terminy konsultacji pooperacyjnych.
  • Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat zaćmy zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Operacja, czy to konieczne ?

Zaćma (łac. cataracta) to choroba, której istotą jest zmętnienie soczewki. Pierwszym objawem zaćmy jest pogorszenie wzroku, którego nie można skorygować okularami. W miarę postępu choroby pacjent zaczyna widzieć jak „przez mgłę”. W skrajnych przypadkach widzenie może ulec tak znacznemu pogorszeniu, iż chore oko postrzega jedynie światło. Życie z zaćmą jest niezwykle trudne, a kłopoty ze wzrokiem wpływają na stopniowe ograniczanie codziennej aktywności. Nie istnieje skuteczne leczenie zachowawcze zaćmy. Jedynym sposobem wyleczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce sztucznej.

Czy długo muszę czekać na operację ?

W przypadku zabiegu w ramach NFZ na podstawie skierowania trafiają Państwo na listę oczekujących, czas oczekiwania uzależniony jest od wartości środków jakie otrzymujemy na dany rok na operację zaćmy oraz ilości osób oczekujących na zabieg. Przybliżony termin udzielenia świadczenia można uzyskać pod numerem telefonu: 669 190 360

Co mogę zoperować się prywatnie ?

W CM Ani-Med zabiegi wykonujemy również prywatnie, wówczas czas oczekiwania związany jest głównie z przygotowaniem pacjenta do zabiegu i wynosi około miesiąca.

Na czym polega badanie kwalifikacyjne ?

Każdy pacjent zainteresowany operacją zaćmy musi przejść wizytę kwalifikacyjną. Podczas kwalifikacji okulista określa się rodzaj i stopień zaawansowania zaćmy, sprawdza, czy nie występują współistniejące schorzenia oczu oraz dobiera się moc i rodzaj sztucznej soczewki wszczepianej podczas zabiegu.

Na czym polega operacja zaćmy ?

Zabiegi usunięcia zaćmy są wykonywane na sali operacyjnej i trwają zazwyczaj kilka minut. Przed operacją zaćmy oko zostaje miejscowo znieczulone. Następnie chirurg okulista wykonuje niewielkie nacięcie – około 3 mm i używając małego narzędzia, delikatnie rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty, następnie rozdrabnia je za pomocą ultradźwięków i usuwa z oka, w którym umieszcza sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Podczas operacji pacjent jest pod stałą opieką anestezjologa i ma na bieżąco monitorowane parametry życiowe, ciśnienie krwi oraz EKG.

O czym powinienem pamiętać po zabiegu ?

Pacjent przed wypisem do domu odpoczywa przez kilka godzin na sali pooperacyjnej pod opieką personelu medycznego. Następnego dnia rano pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną. Aby chronić oko przed infekcją i wspomóc proces gojenia, należy stosować krople, które zaleci lekarz oraz przez kilka pierwszych dni specjalną osłonkę na oko podczas snu. Tempo procesu gojenia jest zróżnicowane, w zależności od pacjenta, jednak w większości przypadków powrót do codziennych aktywności jest możliwy już kilka dni po zabiegu.

Informator dla pacjentów

Pacjenci przygotowywani do zabiegu operacji zaćmy otrzymują podczas badania kwalifikacyjnego nasz INFORMATOR DLA PACJENTÓW OCZEKUJĄCYCH NA OPERACJĘ ZAĆMY gdzie w prosty sposób wyjaśniamy jak przygotować się do zabiegu, jak przebiega zabieg operacyjny oraz o czym należy pamiętać po operacji.